(Икона сезона)
Fuad IBRAGIMBEKOV (Фуад ИБРАГИМБЕКОВ)
Sergey SHVYDKOY (Сергей ШВЫДКОЙ)
(Без мужчин)
Rezo GIGINISHVILY (Резо ГИГИНЕИШВИЛИ)
Alisa KHMELNITSKAYA (Алиса ХМЕЛЬНИЦКАЯ)
(Незначительные подробности случайного эпизода)
Mikhail MESTETSKY
(Михаил МЕСТЕЦКИЙ)
(Маниакальные проявления мисс Изольды К)
Mariya BOLTNEVA
(Мария БОЛТНЕВА)
(Весь день будет утро)
Roman ZHIRNYKH (Роман ЖИРНЫХ)
Renata PIOTROVSKI (Рената ПИОТРОВСКИ)
(Утомленные солнцем 2 : Цитадель)
Nikita MIKHALKOV
(Никита МИХАЛКОВ)
(Три богатыря и Шамаханская царица)
Sergey GLEZIN
(Сергей ГЛЕЗИН)
(Рябиновый вальс)
Alena SEMENOVA (Алена СЕМЕНОВА)
Aleksandr SMIRNOV (Александр СМИРНОВ)
(Я тебя люблю)
Pavel KOSTOMAROV (Павел КОСТОМАРОВ)
Aleksandr RASTORGUYEV (Александр РАСТОРГУЕВ)
(Жили-были старик со старухой)
Grigori CHUKHRAY
(Григорий ЧУХРАЙ)
(Мост перейти нельзя)
Teodor VULFOVICH (Теодор ВУЛЬФОВИЧ)
Nikita KURIKHIN (Никита КУРИХИН)
(Концерт на экране. Злоумышленник)
Semyon TIMOSHENKO
(Семён ТИМОШЕНКО)
(Сказка о глупом мышонке)
Mikhail TSEKHANOVSKY
(Михаил ЦЕХАНОВСКИЙ)
(Сказка о попе и работнике его Балде (Базар))
Mikhail TSEKHANOVSKY
(Михаил ЦЕХАНОВСКИЙ)
ROUND TABLES |
The world changed yesterday. Today is your turn |
First prize :
Indifference (Безразличие), 2011, from Oleg FLYANGOLTS (Олег ФЛЯНГОЛЬЦ)
Best directing :
The Hunter (Охотник), 2011, from Bakur BAKURADZE (Бакур БАКУРАДЗЕ)
Best first film :
Loot (Бабло), 2011, from Konstantin BUSLOV (Константин БУСЛОВ)
Best actress :
Tatyana SHAPOVALOVA for the film The Hunter (Охотник), 2011, from Bakur BAKURADZE (Бакур БАКУРАДЗЕ)
Best actor :
Konstantin YUSHKEVICH for the film The Practice of Beauty (Упражнения в прекрасном), 2011, from Viktor SHAMIROV (Виктор ШАМИРОВ)
Best Cinematography :
Iben BULL for the film Twilight Portrait (Портрет в сумерках), 2011, from Angelina NIKONOVA (Ангелина НИКОНОВА)
Best Screenplay :
Gosha KUTSENKO for the film The Practice of Beauty (Упражнения в прекрасном), 2011, from Viktor SHAMIROV (Виктор ШАМИРОВ)
Viktor SHAMIROV for the film The Practice of Beauty (Упражнения в прекрасном), 2011, from Viktor SHAMIROV (Виктор ШАМИРОВ)
Konstantin YUSHKEVICH for the film The Practice of Beauty (Упражнения в прекрасном), 2011, from Viktor SHAMIROV (Виктор ШАМИРОВ)
Best music :
Aleksandr MANOTSKOV for the film My Dad, Baryshnikov (Мой папа - Барышников), 2011, from Dmitry POVOLOTSKY (Дмитрий ПОВОЛОЦКИЙ)
Special Jury prize :
Oxana FANDERA for the film Brothel Lights (Огни притона), 2011, from Aleksandr_2 GORDON (Александр_2 ГОРДОН)
Best Short Film :
The World of Fixture / Fastener Solutions (Мир крепежа), 2011, from Mikhail SEGAL (Михаил СЕГАЛ)
Diploma :
Insignificant Details Of The Accidental Episode (Незначительные подробности случайного эпизода), 2011, from Mikhail MESTETSKY (Михаил МЕСТЕЦКИЙ)
No Problem (No Problem), 2010, from Mariya AGRANOVICH (Мария АГРАНОВИЧ)
Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :
The Hunter (Охотник), 2011, from Bakur BAKURADZE (Бакур БАКУРАДЗЕ)
Guild of Historians of Cinema and Film Critics Diploma :
Patria o muerte / Motherland or Death (Родина или смерть), 2011, from Vitali MANSKY (Виталий МАНСКИЙ)
Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :
Insignificant Details Of The Accidental Episode (Незначительные подробности случайного эпизода), 2011, from Mikhail MESTETSKY (Михаил МЕСТЕЦКИЙ)