Russian and soviet cinema
Menu
Home
Stop Press
Diary of events
Ongoing events
All events
Chronological summary by city
Contemporary Russian Cinema
Russian cinema and Russia-Ukraine conflict
Russian cinema since 2006
1992 - 2005
Censorship in contemporary Russian cinema
Russian cinema beyond borders
History of Russian and Soviet cinema
Film documentation
All filmdocs
50 last filmdocs
Search in filmdocs
Films
All films
Films released in France
Films released in Russia
Awards and award-winning films
Best films according to...
The Cinema of Sakha
Ukraine in the films of the site
Box office
DVDs
Watch on line on kinoglaz.fr
Russian Film Platforms Online
Names
Trilingual alphabetical lists
Alphabetical lists with occupations
Resources
History of Russian and Soviet cinema
Exceptional pages and events
Links
The association
Statistics
The 25 best films from 1908 to 1957
List compiled by 50 Russian specialists and published by the Guild of Historians and Film Critics of Russia
Father Sergius, 1917
(Отец Сергий)
Yakov PROTAZANOV
(Яков ПРОТАЗАНОВ)
Strike, 1924
(Стачка)
Sergey EISENSTEIN
(Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)
Battleship Potemkin («1905»), 1925
(Броненосец «Потемкин»)
Sergey EISENSTEIN
(Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)
By the Law, 1926
(По закону)
Lev KULESHOV
(Лев КУЛЕШОВ)
The Cloak / The Overcoat, 1926
(Шинель)
Grigori KOZINTSEV
(Григорий КОЗИНЦЕВ)
Leonid TRAUBERG
(Леонид ТРАУБЕРГ)
Bed and Sofa, 1927
(Третья Мещанская)
Abram ROOM
(Абрам РООМ)
The House on Trubnaya, 1928
(Дом на Трубной)
Boris BARNET
(Борис БАРНЕТ)
Chingiz-Khan’s Descendant / Heir of Ghengis Khan, 1928
(Потомок Чингис-Хана)
Vsevolod PUDOVKIN
(Всеволод ПУДОВКИН)
Fragment of an Empire, 1929
(Обломок империи)
Friedrich ERMLER
(Фридрих ЭРМЛЕР)
Road to Life, 1931
(Путевка в жизнь)
Nikolay EKK
(Николай ЭКК)
Outskirts, 1933
(Окраина)
Boris BARNET
(Борис БАРНЕТ)
Happiness / Money-Grubbers, 1934
(Счастье)
Aleksandr MEDVEDKIN
(Александр МЕДВЕДКИН)
Maxim's youth, 1934
(Юность Максима)
Grigori KOZINTSEV
(Григорий КОЗИНЦЕВ)
Leonid TRAUBERG
(Леонид ТРАУБЕРГ)
The Merry Fellows / Moscow Laughs : Jolly Fellows, 1934
(Весёлые ребята)
Grigori ALEXANDROV
(Григорий АЛЕКСАНДРОВ)
Chapayev, 1934
(Чапаев)
Sergey VASILIEV
(Сергей ВАСИЛЬЕВ)
Georgi VASILYEV
(Георгий ВАСИЛЬЕВ)
A Severe Young Man, 1936
(Строгий юноша)
Abram ROOM
(Абрам РООМ)
Alexander Nevsky, 1938
(Александр Невский)
Sergey EISENSTEIN
(Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)
Dream, 1941
(Мечта)
Mikhail ROMM
(Михаил РОММ)
Mashenka, 1942
(Машенька)
Yuli RAIZMAN
(Юлий РАЙЗМАН)
Ivan the Terrible, Part One, 1944
(Иван Грозный (1-я серия))
Sergey EISENSTEIN
(Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)
Ivan the Terrible, Part two, 1945
(Иван Грозный (2-я серия))
Sergey EISENSTEIN
(Сергей ЭЙЗЕНШТЕЙН)
Cinderella, 1947
(Золушка)
Nadezhda KOSHEVEROVA
(Надежда КОШЕВЕРОВА)
Mikhail SHAPIRO
(Михаил ШАПИРО)
The Forty First, 1956
(Сорок первый)
Grigori CHUKHRAY
(Григорий ЧУХРАЙ)
The Carnival Night, 1956
(Карнавальная ночь)
Eldar RIAZANOV
(Эльдар РЯЗАНОВ)
Spring on Zarechnaya Street, 1956
(Весна на Заречной улице)
Marlen KHUTSIEV
(Марлен ХУЦИЕВ)
The Cranes Are Flying, 1957
(Летят журавли)
Mikhail KALATOZOV
(Михаил КАЛАТОЗОВ)