Annual award of the Guild of Historians of Cinema and Film Critics
Moscow (Russia) - 10 April 2021 -
http://www.kinopressa.ru/
La cérémonie de la remise des prix se tiendra en ligne cette année.
Best Film Nominees
Conference
Conference, 2020

(Конференция)


Ivan TVERDOVSKIY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Ivan TVERDOVSKIY jr.
Dear Comrades
Dear Comrades, 2020

(Дорогие товарищи)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY
Deeper !
Deeper !, 2020

(Глубже!)


Mikhail SEGAL
(Михаил СЕГАЛ)

Mikhail SEGAL
Scarecrow
Scarecrow, 2020

(Пугало)


Dmitry DAVYDOV
(Дмитрий ДАВЫДОВ)

Dmitry DAVYDOV

Best First Film Nominees
A man from Podolsk
A man from Podolsk, 2020

(Человек из Подольска)


Semyon SERZIN
(Семён СЕРЗИН )

Semyon SERZIN
Sententia
Sententia, 2020

(Сентенция)


Dmitry RUDAKOV
(Дмитрий РУДАКОВ)

Dmitry RUDAKOV
The Whaler Boy
The Whaler Boy, 2020

(Китобой)


Philip YURYEV
(Филипп ЮРЬЕВ)

Philip YURYEV

Best Director Nominees
Dear Comrades
Dear Comrades, 2020

(Дорогие товарищи)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY
Papier-maché
Papier-maché, 2020

(Папье-Маше)


Vitali SUSLIN
(Виталий СУСЛИН)

Vitali SUSLIN
Scarecrow
Scarecrow, 2020

(Пугало)


Dmitry DAVYDOV
(Дмитрий ДАВЫДОВ)

Dmitry DAVYDOV

Best Screenplay Nominees
Conference
Conference, 2020

(Конференция)


Ivan TVERDOVSKIY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Ivan TVERDOVSKIY jr.
Dear Comrades
Dear Comrades, 2020

(Дорогие товарищи)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY
Deeper !
Deeper !, 2020

(Глубже!)


Mikhail SEGAL
(Михаил СЕГАЛ)

Mikhail SEGAL

Best Cinematography Nominees.
A siege diary
A siege diary, 2020

(Блокадный дневник)


Andrei ZAYTSEV
(Андрей ЗАЙЦЕВ)

Andrei ZAYTSEV
Dear Comrades
Dear Comrades, 2020

(Дорогие товарищи)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY
The Three
The Three, 2020

(Трое)


Anna MELIKIAN
(Анна МЕЛИКЯН)

Anna MELIKIAN
The Criminal  Man
The Criminal Man, 2019

(Преступный человек)


Dmitry MAMULIA
(Дмитрий МАМУЛИЯ)

Dmitry MAMULIA

Best Set Decoration Nominees
A siege diary
A siege diary, 2020

(Блокадный дневник)


Andrei ZAYTSEV
(Андрей ЗАЙЦЕВ)

Andrei ZAYTSEV
Conference
Conference, 2020

(Конференция)


Ivan TVERDOVSKIY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Ivan TVERDOVSKIY jr.
Dear Comrades
Dear Comrades, 2020

(Дорогие товарищи)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY
Silver Skates
Silver Skates, 2020

(Серебряные коньки)


Mikhail LOCKSHIN
(Михаил ЛОКШИН)

Mikhail LOCKSHIN

Best Music Nominees
A man from Podolsk
A man from Podolsk, 2020

(Человек из Подольска)


Semyon SERZIN
(Семён СЕРЗИН )

Semyon SERZIN
Black Snow
Black Snow, 2020

(Черный снег)


Stepan BURNASHEV
(Степан БУРНАШЕВ)

Stepan BURNASHEV
Hypnosis
Hypnosis, 2020

(Гипноз)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY

Best Actress Nominees
Conference
Conference, 2020

(Конференция)


Ivan TVERDOVSKIY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Ivan TVERDOVSKIY jr.
Dear Comrades
Dear Comrades, 2020

(Дорогие товарищи)


Andrei KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrei KONCHALOVSKY
Scarecrow
Scarecrow, 2020

(Пугало)


Dmitry DAVYDOV
(Дмитрий ДАВЫДОВ)

Dmitry DAVYDOV

Best Actor Nominees
A man from Podolsk
A man from Podolsk, 2020

(Человек из Подольска)


Semyon SERZIN
(Семён СЕРЗИН )

Semyon SERZIN
Deeper !
Deeper !, 2020

(Глубже!)


Mikhail SEGAL
(Михаил СЕГАЛ)

Mikhail SEGAL
The Three
The Three, 2020

(Трое)


Anna MELIKIAN
(Анна МЕЛИКЯН)

Anna MELIKIAN

Best Actress in a Supporting Role Nominees
A man from Podolsk
A man from Podolsk, 2020

(Человек из Подольска)


Semyon SERZIN
(Семён СЕРЗИН )

Semyon SERZIN
Doctor Liza
Doctor Liza, 2020

(Доктор Лиза)


Oxana KARAS
(Оксана КАРАС)

Oxana KARAS

Best Actor in a Supporting Role Nominees
A siege diary
A siege diary, 2020

(Блокадный дневник)


Andrei ZAYTSEV
(Андрей ЗАЙЦЕВ)

Andrei ZAYTSEV

Young Critic Award "Golos" Nominees
Conference
Conference, 2020

(Конференция)


Ivan TVERDOVSKIY jr.
(Иван ТВЕРДОВСКИЙ мл.)

Ivan TVERDOVSKIY jr.
Orpheus
Orpheus, 2020

(Орфей)


Vadim KOSTROV
(Вадим КОСТРОВ)

Vadim KOSTROV
The White Moon year
The White Moon year, 2020

(Год белой Луны)


Maksim PECHERSKY
(Максим ПЕЧЕРСКИЙ)

Maksim PECHERSKY
Dau. Degeneration
Dau. Degeneration, 2019

(Дау. Дегенерация)


Ilya PERMYAKOV (Илья ПЕРМЯКОВ)

Ilya KHRZHANOVSKY (Илья ХРЖАНОВСКИЙ)

Ilya KHRZHANOVSKY

Best Serial Nominees
Chiks
Chiks, 2020

(Чики)


Eduard OGANESIAN
(Эдуард ОГАНЕСЯН)

Eduard OGANESIAN
Dead Souls
Dead Souls, 2020

(Мертвые души)


Grigori KONSTANTINOPOLSKY
(Григорий КОНСТАНТИНОПОЛЬСКИЙ)

Grigori KONSTANTINOPOLSKY
The Psycho
The Psycho, 2020

(Псих)


Fyodor BONDARCHUK
(Федор БОНДАРЧУК)

Fyodor BONDARCHUK

Best Documentary Nominees
Bless you !
Bless you !, 2020

(Будьте здоровы!)


Tatyana CHISTOVA
(Татьяна ЧИСТОВА)

Tatyana CHISTOVA
Gunda
Gunda, 2020

(Гунда)


Viktor KOSSAKOVSKY
(Виктор КОСАКОВСКИЙ)

Viktor KOSSAKOVSKY
State Funeral
State Funeral, 2019

(Государственные Похороны)


Sergey LOZNITSA
(Сергей ЛОЗНИЦА)

Sergey LOZNITSA
The Foundation Pit
The Foundation Pit, 2019

(Котлован)


Andrei GRYAZEV
(Андрей ГРЯЗЕВ)

Andrei GRYAZEV

Best Short Film
Iz Khovrino
Iz Khovrino, 2020

(Из Ховрино)


Daria Elena DASHUNINA
(Дарья Елена ДАШУНИНА)

Daria Elena DASHUNINA
Kurchatov
Kurchatov, 2020

(Курчатов)


Aleksandr KOROLEV
(Александр КОРОЛЕВ)

Aleksandr KOROLEV
My - znachit
My - znachit, 2020

(Мы - значит)


Igor MARCHENKO
(Игорь МАРЧЕНКО)

Igor MARCHENKO
Roman
Roman, 2020

(Роман)


Yuri KHMELNITSKY
(Юрий ХМЕЛЬНИЦКИЙ)

Yuri KHMELNITSKY

Best Animation Film Nominees
Merry Grandmas!
Merry Grandmas!, 2020

(Привет, Бабульник!)


Natalia MIRZOYAN
(Наталья МИРЗОЯН)

Natalia MIRZOYAN
The Mistress of copper's mountain
The Mistress of copper's mountain, 2020

(Хозяйка медной горы)


Dmitry GELLER
(Дмитрий ГЕЛЛЕР)

Dmitry GELLER
BA
BA, 2019

(БА)


Svetlana FILIPPOVA
(Светлана ФИЛИППОВА)

Svetlana FILIPPOVA
Boxing Ballet
Boxing Ballet, 2019

(БоксБалет)


Anton DYAKOV
(Антон ДЬЯКОВ)

Anton DYAKOV
The Duck and the Kangaroo
The Duck and the Kangaroo, 2019

(Уточка и Кенгуру)


Yelizaveta SKVORTSOVA
(Елизавета СКВОРЦОВА)

Yelizaveta SKVORTSOVA

Awards

Best film :

Dear Comrades (Дорогие товарищи), 2020, by Andrei KONCHALOVSKY (Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Best directing :

Dmitry DAVYDOV for the film Scarecrow (Пугало), 2020, by Dmitry DAVYDOV (Дмитрий ДАВЫДОВ)

Best Screenplay :

Mikhail SEGAL for the film Deeper ! (Глубже!), 2020, by Mikhail SEGAL (Михаил СЕГАЛ)

Best Cinematography :

Irina URALSKAYA for the film A siege diary (Блокадный дневник), 2020, by Andrei ZAYTSEV (Андрей ЗАЙЦЕВ)

Best Set Decoration :

Aleksandr ZAGOSKIN for the film Silver Skates (Серебряные коньки), 2020, by Mikhail LOCKSHIN (Михаил ЛОКШИН)

Best music :

Anna DRUBICH for the film Hypnosis (Гипноз), 2020, by Valery TODOROVSKY (Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Best actress :

Valentina rOMANOVA-CHYSKYYRAY for the film Scarecrow (Пугало), 2020, by Dmitry DAVYDOV (Дмитрий ДАВЫДОВ)

Best actor :

Alexandre PAL for the film Deeper ! (Глубже!), 2020, by Mikhail SEGAL (Михаил СЕГАЛ)

Best Actress in a Supporting Role :

Viktoria ISAKOVA for the film A man from Podolsk (Человек из Подольска), 2020, by Semyon SERZIN (Семён СЕРЗИН )

Best first film :

The Whaler Boy (Китобой), 2020, by Philip YURYEV (Филипп ЮРЬЕВ)

Best documentary :

Gunda (Гунда), 2020, by Viktor KOSSAKOVSKY (Виктор КОСАКОВСКИЙ)

Best Animation film :

The Mistress of copper's mountain (Хозяйка медной горы), 2020, by Dmitry GELLER (Дмитрий ГЕЛЛЕР)

Best Short Film :

My - znachit (Мы - значит), 2020, by Igor MARCHENKO (Игорь МАРЧЕНКО)

Best Serial :

The Psycho (Псих), 2020, by Fyodor BONDARCHUK (Федор БОНДАРЧУК)

Award of Young critics "Golos" :

The White Moon year (Год белой Луны), 2020, by Maksim PECHERSKY (Максим ПЕЧЕРСКИЙ)


Prix «ÉVÉNEMENT DE L'ANNÉE» (Событие года)
- Проект «Дау», реж. Илья Хржановский
- Алексей Навальный и его творческий коллектив за серию новаторских документальных фильмов-расследований

Prix Miron TCHERNENKO (Приз имени Мирона Черненко)
Клара Михайловна Исаева за многолетнюю киноведческую и педагогическую деятельность

- Приз за вклад в искусство кино
Андрей Юрьевич Хржановский («Нос, или Заговор «не таких»»)