"NIKA" Prizes
Moscow (Russia) - 31 December 1993 -
http://kino-nika.com/
Best Feature Film Nominees
Children of Iron Gods
Children of Iron Gods, 1993

(Дети чугунных богов)


Tamás TOTH
(Томаш ТОТ)

Tamás TOTH
Makarov
Makarov, 1993

(Макаров)


Vladimir KHOTINENKO
(Владимир ХОТИНЕНКО)

Vladimir KHOTINENKO
Window to Paris
Window to Paris, 1993

(Окно в Париж)


Yuri MAMIN
(Юрий МАМИН)

Yuri MAMIN

Best Documentary Nominees
Disappeared Without a Trace, 1993

(Исчезнувшие без следа)


Aleksey KHARITIDI
(Алексей ХАРИТИДИ)

Aleksey KHARITIDI
Palms
Palms, 1993

(Ладони)


Artur ARISTAKISIAN
(Артур АРИСТАКИСЯН)

Artur ARISTAKISIAN
THE House on Arbat Street
THE House on Arbat Street, 1993

(Дом с рыцарями / Дом на Арбате)


Marina GOLDOVSKAYA
(Марина ГОЛДОВСКАЯ)

Marina GOLDOVSKAYA
Farewell, USSR. Film 1
Farewell, USSR. Film 1, 1992

(Прощай СССР. Фильм I)


Aleksandr RODNYANSKY
(Александр РОДНЯНСКИЙ)

Aleksandr RODNYANSKY

Best Animation Film Nominees
Gagarin
Gagarin, 1994

(Гагарин)


Aleksey KHARITIDI
(Алексей ХАРИТИДИ)

Aleksey KHARITIDI
Drugaya storona
Drugaya storona, 1993

(Другая сторона)


Mikhail ALDACHIN
(Михаил АЛДАШИН)

Mikhail ALDACHIN
Origins of Species
Origins of Species, 1993

(Происхождение видов)


Rinat GAZIZOV
(Ринат ГАЗИЗОВ )

Rinat GAZIZOV

Other Nominees
Russkiy regtaym
Russkiy regtaym, 1993

(Русский регтайм)


Sergey URSULIAK
(Сергей УРСУЛЯК)

Sergey URSULIAK
You are my one and only
You are my one and only, 1993

(Ты у меня одна)


Dmitry ASTRAKHAN
(Дмитрий АСТРАХАН)

Dmitry ASTRAKHAN

Awards

Best feature film :

Makarov (Макаров), 1993, by Vladimir KHOTINENKO (Владимир ХОТИНЕНКО)

Best documentary :

Palms (Ладони), 1993, by Artur ARISTAKISIAN (Артур АРИСТАКИСЯН)

Best Animation film :

Origins of Species (Происхождение видов), 1993, by Rinat GAZIZOV (Ринат ГАЗИЗОВ )

Best directing :

Makarov (Макаров), 1993, by Vladimir KHOTINENKO (Владимир ХОТИНЕНКО)

Best Screenplay :

Pyotr LUTSIK for the film Children of Iron Gods (Дети чугунных богов), 1993, by Tamás TOTH (Томаш ТОТ)

Aleksey SAMORIADOV for the film Children of Iron Gods (Дети чугунных богов), 1993, by Tamás TOTH (Томаш ТОТ)

Best Cinematography :

Sergey KOZLOV for the film Children of Iron Gods (Дети чугунных богов), 1993, by Tamás TOTH (Томаш ТОТ)

Best Set Decoration :

Vladimir KOROLEV for the film Children of Iron Gods (Дети чугунных богов), 1993, by Tamás TOTH (Томаш ТОТ)

Best music :

Mikael TARIVERDIEV for the film Russkiy regtaym (Русский регтайм), 1993, by Sergey URSULIAK (Сергей УРСУЛЯК)

Best actor :

Sergey MAKOVETSKY for the film Makarov (Макаров), 1993, by Vladimir KHOTINENKO (Владимир ХОТИНЕНКО)

Best actress :

Marina NEYELOVA for the film You are my one and only (Ты у меня одна), 1993, by Dmitry ASTRAKHAN (Дмитрий АСТРАХАН)


Grigori CHUKHRAY : Prize of Honour