"NIKA" Prizes
Moscow (Russia) - 31 December 1994 -
http://kino-nika.com/
Best Feature Film Nominees
Zamok
Zamok, 1994

(Замок)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)

Aleksey BALABANOV
Podmoskovnye vechera
Podmoskovnye vechera, 1994

(Подмосковные вечера)


Valery TODOROVSKY
(Валерий ТОДОРОВСКИЙ)

Valery TODOROVSKY
uvlechenie
uvlechenie, 1994

(Увлеченья)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)

Kira MURATOVA
Korochka Riaba
Korochka Riaba, 1994

(Курочка Ряба)


Andrey KONCHALOVSKY
(Андрей КОНЧАЛОВСКИЙ)

Andrey KONCHALOVSKY

Best Documentary Nominees
Proschtschay SSSR. Film 2, 1994

(Прощай СССР. Фильм II)


Aleksandr RODNYANSKY
(Александр РОДНЯНСКИЙ)

Aleksandr RODNYANSKY
Istoriya Tyurina, khudozhnika i zhertvy
Istoriya Tyurina, khudozhnika i zhertvy, 1994

(История Тюрина, художника и жертвы)


Pavel PECHENKIN
(Павел ПЕЧЕНКИН)

Pavel PECHENKIN
Vechernyy zvon
Vechernyy zvon, 1993

(Вечерний звон)


Yuri SCHILLER
(Юрий ШИЛЛЕР)

Yuri SCHILLER

Best Animation Film Nominees
Svitchkraft
Svitchkraft, 1995

(Свичкрафт)


Konstantin BRONZIT
(Константин БРОНЗИТ)

Konstantin BRONZIT
Sevilskiy tsiryulnik
Sevilskiy tsiryulnik, 1994

(Севильский цирюльник)


Natalya DABIZHA
(Наталия ДАБИЖА)

Natalya DABIZHA

Other Nominees
Limita
Limita, 1994

(Лимита)


Denis EVSTIGNEYEV
(Денис ЕВСТИГНЕЕВ)

Denis EVSTIGNEYEV

Awards

Best feature film :

uvlechenie (Увлеченья), 1994, by Kira MURATOVA (Кира МУРАТОВА)

Best documentary :

Proschtschay SSSR. Film 2 (Прощай СССР. Фильм II), 1994, by Aleksandr RODNYANSKY (Александр РОДНЯНСКИЙ)

Best Animation film :

Sevilskiy tsiryulnik (Севильский цирюльник), 1994, by Natalya DABIZHA (Наталия ДАБИЖА)

Best directing :

uvlechenie (Увлеченья), 1994, by Kira MURATOVA (Кира МУРАТОВА)

Best Screenplay :

Pyotr LUTSIK for the film Limita (Лимита), 1994, by Denis EVSTIGNEYEV (Денис ЕВСТИГНЕЕВ)

Irakli KVIRIKADZE for the film Limita (Лимита), 1994, by Denis EVSTIGNEYEV (Денис ЕВСТИГНЕЕВ)

Best Cinematography :

Sergey KOZLOV for the film Limita (Лимита), 1994, by Denis EVSTIGNEYEV (Денис ЕВСТИГНЕЕВ)

Best Set Decoration :

Vladimir KARTASHOV for the film Zamok (Замок), 1994, by Aleksey BALABANOV (Алексей БАЛАБАНОВ)

Best music :

Eduard ARTEMIEV for the film Limita (Лимита), 1994, by Denis EVSTIGNEYEV (Денис ЕВСТИГНЕЕВ)

Best actor :

Yevgeni MIRONOV for the film Limita (Лимита), 1994, by Denis EVSTIGNEYEV (Денис ЕВСТИГНЕЕВ)

Ingeborga DAPKUNAITE for the film Podmoskovnye vechera (Подмосковные вечера), 1994, by Valery TODOROVSKY (Валерий ТОДОРОВСКИЙ)